Ламінат став популярним видом підлогового покриття завдяки естетичному вигляду, практичності, невисокій вартості та простоті монтажу. До того ж під нього нескладно облаштувати електричний підлоговий обігрів. При цьому у багатьох складність стоїть у виборі виду теплої підлоги.

З технічної точки зору під ламінат можна укласти будь-який нагрівальний елемент - алюмінієвий мат, інфрачервону плівку або нагрівальний кабель. При цьому їхній вибір залежить від умов монтажу, цілей обігріву, довговічності та ціни. До того ж важливо не забувати про надійність та безпеку, щоб після встановлення теплої підлоги не було жодних проблем.

У статті докладно пояснимо, яку і в яких випадках краще вибрати теплу підлогу під ламінат й чому, а також розберемо плюси та мінуси кожного варіанта.

Алюмінієвий мат

Ця тепла підлога зроблена на основі гріючого, двожильного, дуже тонкого кабелю. Він закріплюється на сітці в петлеподібній конфігурації, а з двох його сторін покривається ламінованою фольгою, зробленою повністю з алюмінію.

Алюмінієви мати під ламінат

Така конструкція вирізняється підвищеною надійністю, оскільки це повністю готова до укладання тепла підлога, виготовлена та випробувана на 100% безпеку на заводі-виробнику, що підтверджується відповідною документацією.

Алюмомат призначений для сухого монтажу, тобто його не заливають стяжкою, а просто укладають на підкладку "тихий хід" завтовшки 5 мм, а на неї вже відразу ламінат.

Переваги алюмінієвого мату:

  • Повністю відповідає вимогам, що висуваються до підлогового електрообігріву, тобто кабель має подвійну ізоляцію, заземлення, екранування та силовий дріт, під'єднаний та якісно смуфтований на заводі.
  • Оболонка з алюмінієвої фольги відіграє роль рівномірного розподілу тепла по всій площі, завдяки чому він стійкий до замикань й, відповідно, пожежо- та електробезпечний.
  • 100% герметичний та випробуваний на опір ізоляції високою напругою в заводських умовах, тому не має експлуатаційних обмежень. Його можна укладати в будь-яких приміщеннях: вологих й з підвищеними вимогами до безпеки - допускається для дитячих, медичних установ тощо.
  • Підходить для самостійного монтажу, оскільки не вимагає особливих навичок, спеціальних інструментів або будь-яких комплектуючих.
  • Близько розташовується до поверхні, рівномірно нагрівається й приємне тепло відчувається вже за 10 хвилин після увімкнення.
  • Не підіймає рівень підлоги завдяки товщині кабелю 1,5-1,7 мм й повного вдавлення в підкладку.
  • Універсальний за цілями обігріву - підходить для комфортного підігріву, а також додаткового й основного опалення.
  • Довговічний - при офіційній гарантії виробника 15-20 років, реальний термін його експлуатації щонайменше у 2 рази довший, тобто він точно прослужить до наступного капітального ремонту.

З недоліків алюмомату – більш висока ціна, ніж на інші види теплої підлоги. Але цей мінус вельми спірний, й далі розповімо чому.

Інфрачервона плівка

Також використовується для сухого монтажу. Цей нагрівальний елемент являє собою полотно з ПЕТ, а між його шарами розташовані доріжки з карбону, які з'єднуються шинами з міді. По доріжках проходить струм, внаслідок чого випромінюється інфрачервоне тепло.

Інфрачервона плівка - саморобна тепла підлога

Спочатку плівка призначалася для інших цілей: обігріву брудерів, теплиць, піддонів для розсади, дзеркал тощо. У нас її стали використовувати для саморобних теплих підлог. Хоча вона досі заборонена для застосування в житлових приміщеннях у всіх країнах Європи та в США.

Єдиний плюс самої ІЧ-плівки - невисока вартість, порівняно з іншими нагрівальними елементами. Але тут відразу потрібно враховувати, щоб зробити все правильно, доведеться докуповувати:

  • кліпси і спеціальний ручний прес для їх рівномірного затиску;
  • бітумну ізоляцію і термостійкий скотч;
  • заземлювальну підкладку E-Dero;
  • теплорозподільну підкладку E-stone.

До того ж враховуйте витрати на послуги професійного монтажника, оскільки без досвіду самостійно плівку укласти практично нереально, та й небезпечно.

Недоліки:

  • Інфрачервона тепла підлога є саморобною конструкцією. В ІЧ-плівці немає дроту підключення, а всі контакти та їхню ізоляцію доведеться робити під час монтажу, що зрозуміло не гарантує повної безпеки.
  • Висока потужність й швидке, агресивне нагрівання до високої температури в рази скорочує термін служби ламінату.
  • Підвищене шкідливе електромагнітне випромінювання через відсутність захисного екрана.
  • Пожежонебезпека і нестійкість до замикання тепла через відсутність його розподілу. Якщо на підлозі опиниться якийсь предмет, наприклад, кошик з іграшками, будиночок домашньої тварини, килимок або навіть випадково впали подушка чи плед, це призведе до її локального перегріву. У результаті плівка почне плавитися, а ламінат підгорати.
  • Висока небезпека ураження електричним струмом. У плівці немає заземлення й ніхто не гарантує її 100% герметичність, оскільки жодні випробування ні на заводі, ні після монтажу не проводяться. Якщо ж для безпеки під'єднати її до ДІФ-автомату або ПЗВ, то через найменший витік струму, наприклад, у разі потрапляння вологи при вологому прибиранні, диференційний захист спрацьовуватиме. Плівку категорично не можна застосовувати у вологих приміщеннях і з підвищеними вимогами з безпеки.
  • Високе споживання електроенергії. За результатами неодноразових тестів, ІЧ-плівка потужністю 220 Вт/м² споживається більше за алюмомат, потужність якого зазвичай 140-150 Вт/м². При чому мат, незважаючи на меншу потужність, ефективніше обігріває приміщення.
  • Трудомісткий та дорогий монтаж, а також необхідність докупки дорогих матеріалів.
  • Невеликий термін служби. До того ж враховуйте, що багато виробників взагалі не дають на неї гарантію або у нас немає їхніх сервісних центрів. Або ж дають гарантію максимум на 5 років, але здебільшого ламання відбуваються через вихід з ладу самих контактів, а на них гарантія не поширюється.

Нагрівальний кабель

Це найнадійніший, найбезпечніший та найдовговічніший нагрівальний елемент, який, так само, як й алюмінієвий мат, повністю відповідає вимогам до електричних теплих підлог, про які ми писали вище.

Нагрівальний кабель під ламінат

Кабель укладається під ламінат у шар стяжки, зазвичай 3-5 см, або самовиравніваючу суміш (1 см). Тому підходить у разі, якщо є можливість підняти рівень підлоги. Наприклад, його доцільно використовувати в нових будинках, де ще не робили ремонт, або при повному демонтажі старої стяжки. Одразу скажемо, що для комфортного підігріву кабель не підходить через тривале нагрівання, а ось як основне опалення працює дуже ефективно.

Переваги кабелю:

  • Найнижча вартість порівняно з іншими нагрівальними елементами.
  • Універсальність - підходить для будь-яких приміщень та умов експлуатації.
  • уже довгий термін служби - у стяжці може зберігатися практично вічно.
  • Стяжка відмінно акумулює тепло, яке потім віддає на прогрів приміщення. Це дає можливість заощадити на рахунках за електрику, за умови багатотарифного обліку та підключення через програмований терморегулятор;
  • Нескладний монтаж, який можна зробити і самостійно, подивившись відео в інтернеті або проконсультувавшись у фахівців.

Недоліки:

  • Підіймає рівень підлоги.
  • Довго прогрівається, від моменту ввімкнення 1,5 години та більше з розрахунку 20-30 хвилин на 1 см стяжки.

Висновок

При виборі теплої підлоги під ламінат на першому місці стоять надійні, безпечні та довговічні кабельні нагрівальні елементи. Якщо немає можливості підіймати рівень підлоги або хочете зробити тільки комфортний підігрів, то укладайте алюмінієвий мат. У разі, якщо можна зробити стяжку, то вибором стає нагрівальний кабель.

Якщо ж все-таки хочете укласти ІЧ-плівку, обирайте тільки перевірених виробників, дивіться, чи є сертифікати якості та сервісні центри в Україні. До того ж важливо найняти для монтажу надійного фахівця, щоб бути впевненим, що він все зробить правильно. В іншому разі ви ризикуєте не тільки зіпсувати ламінат, а й отримати більш серйозні сумні наслідки.